W trakcie realizacji

Interaktywny szlak historyczny „Archipelag pamięci”

Zapraszamy na stronę internetową projektu: www.archipelag.edu.pl

Centrum zainicjowało powstanie interaktywnego szlaku historycznego na wyspie Wolin, Uznam i Karsibór. Przedsięwzięcie umożliwili zaprezentowanie historii tworzenia się polskości na tych terenach po II wojnie światowej. Każda z tablic, które znajdą się na szlaku będzie związana z historią danego miejsca, opowiedzianą nam przez mieszkańców regionu pamiętających pierwsze lata osadnictwa po przyłączeniu tych ziem do Polski. Zeskanowanie QR-kodu  – umieszczonego na tablicach – umożliwi wejście na stronę internetową prezentującą opowieść poprzez tekst, zdjęcia oraz nagrania dźwiękowe. Zostanie również stworzony mini-przewodnik promujący szlak oraz umożliwiający lokalizację jego kolejnych punktów.

Planowane otwarcie szlaku październik/listopad 2017. 

W drugiej połowie czerwca Fundacja rozpoczęła realizację projektu. Wyznaczone zostały miejsca, które znajdą się na szlaku. Przeprowadzone zostały również pierwsze rozmowy z przedstawicielami lokalnej społeczności dotyczące ważnych procesów społecznych zachodzących na wyspie Wolin, Uznam i Karsibór po II wojnie światowej. Przedstawiciele Fundacji odbyli szereg spotkań z reprezentantami lokalnych władz, a także z właścicielami terenów, na których umieszczone zostaną tablice znaczące szlak. Zebrane zostały również pierwsze materiały audio-wizualne, które zostaną zaprezentowane w ramach przedsięwzięcia.

1 września na terenie terenie Archipelagu pojawiły się tablice znaczące szlak. Do oficjalnego otwarcia pozostało jeszcze kilka tygodni jednak już dziś można udać się w fascynującą podróż szlakiem pierwszych osadników zasiedlających polskie wyspy! Zapraszamy również do odwiedzenia strony internetowej projektu: www.archipelag.edu.pl

Zbieranie materiałów:

Spotkania z przedstawicielami władz lokalnych:

Otwarcie szlaku zbliża się wielkimi krokami. Ostatnie dni spędziliśmy w „terenie” zbierając materiały audiowizualne. Ponownie spotkaliśmy się z właścicielami terenów, na których umieszczone zostaną tablice znaczące szlak. Aktualnie przygotowujemy teksty, montujemy filmy, robimy ostatnie zdjęcia. Postaramy się, aby szlak był interesujący dla wszystkich!

 

Projekt realizowany jest ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra.

biały prostokąt                            PJ_CMYK